بسم الله الرحمن الرحیم


پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ الفب
آرشیو وبلاگ
      درد


یا الله یا محمد یا امام علي یا حضرت فاطمه یا امام حسن یا امام حسين يا امام سجاد یا امام محمد باقر یا امام جعفر صادق یا امام موسي کاظم یا امام رضا یا امام محمد تقي یا امام علي النقي یا امام حسن عسکري یا صاحب الزمان (عليهم السلام)
اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم
علوم دنیایی به تنهایی بعد از مرگ هیچ ارزشی ندارند نویسنده: الفب - جمعه ٢٤ خرداد ۱۳٩٢

هر علمی تا وقتی ارزش دارد که معلومش موجود باشد مثلا زیست شناسی تا وقتی ارزش دارد که زیستی موجود باشد و همه می دانیم که بعد از مرگ همه چیز را از دست می دهیم (اگر شک دارید به قبرستان بروید و ببینید آنکه مرد همه چیزش را از دست داد) و دستمان از این دنیا کوتاه میشود در نتیجه تمام علوم مربوط به این دنیا که کل عمرمان را برای بدست آوردن آن صرف کردیم ، دیگر هیچ ارزشی نخواهد داشت ،زیرا دنیای جدیدی که وارد آن میشویم به کلی با این دنیا تفاوت دارد و هیچ شباهتی به این دنیا ندارد.

بعد از مرگ فقط چیزهایی را می توانیم با خود ببریم که در آن جهان به کار بیاید و فقط اعتقادات و اعمالمان را میتوانیم ببریم و بوسیله ی آنها سرنوشتمان مشخص میشود که آیا به بهشت می رویم یا به جهنم.

اگر اعتقادات و اعمالمان خوب بود رستگار میشویم و اگر بد بود عذاب میشویم. زیرا چیزهایی که در این دنیا در اختیارمان بود وسیله ی آزمایش بودند و اگر کسی به درستی از آنها استفاده نکند در این امتحان مردود شده و عذاب میشود.

از یک طرف مردنمان قطعی است و از طرفی هیچ اطلاعات و علمی از جهانی که بعد از مرگ ما را به آنجا می برند نداریم ، و از طرفی علوم دنیایی مثل ریاضی و فیزیک و شیمی و ... هیچ اطلاعاتی از آن جهانی که ناگزیر باید برویم در اختیار ما قرار نمی دهد و هیچ گونه دستگیری ندارد.

خداوند در آیه 85 سوره مبارکه اسرا فرموده :

وَمَا أُوتِیتُم مِّنَ الْعِلْمِ إِلَّا قَلِیلًا( جز اندکی از دانش، به شما داده نشده است)

اصلا مگر میشود کسی که با علم ناقصش در مورد چیزی حکم درستی صادر کند.(توجه کنید که آیه از بدیهی ترین آیات قرآن است و حتی عالم ترین انسان هم میداند که هیچ نمی داند و من برای تاکید آنرا آوردم.)

حتی در مورد همین جهان هم که در آن زندگی می کنیم دانشمندان این علوم مدام در شک و تردیدند و نمی توانند حکم قطعی بدهند و مدام در حال تحقیق برای کامل کردن اطلاعاتشان هستند.

حتی گاهی اوقات هم پیش آمده که علم روز با آنچه در قرآن نوشته شده زمین تا آسمان تفاوت دارد و ممکن است بعدا هم پیش بیاید.

یک نمونه اش جنجالی که داروین به راه انداخت است که آدم را تکامل یافته میمون می دانست که با گذشت این همه سال هنوز هم اثبات نشده.

حتی به چیزهایی هم که این دانشمندان اثبات می‌کنند هم امیدی نیست.

به مثال زیر از کتاب قرآن ترجه بهاء الدین خرمشاهی چاپ گلشن (چاپ اول 1375 ) صفحه 648 توجه کنید:

به آیات 5 تا 7 سوره مبارکه طارق توجه کنید:

انسان باید بنگرد که از چه چیز آفریده شده است﴿۵﴾

از یک آب جهنده آفریده شده است، ﴿۶﴾

یَخْرُجُ مِن بَیْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَائِبِ

آبی که از میان پشت و سینه‌ها خارج می‌شود(7)

به کلمه الترائب توجه کنید . برخی مفسرین سعی کردند کلمه الترائب را با علم امروزی تطبیق دهند. ترائب در لغت یعنی استخوان سینه یا ترقوه ، برخی مفسران آنرا قفسه سینه و توسعا قسمت پیشین بدن زن گرفتند ، برخی از جمله محمد اسد (یکی از مترجمان قرآن به انگلیسی ) آن را به لگن خاصره ترجمه کردند . از مفسران قدیم قمی صلب را کنایه از کل وجود مرد و ترائب را کنایه از کل وجود زن گرفتند.

ولی اگر مترجم بخواهد به لغت وفادار باشد ترائب را به سینه ها یا استخوان های سینه ترجمه می کند که با علم اختلاف دارد . اما اگر به علم وفادار باشید آنرا باید به چیز دیگر ترجمه کند.( یعنی هرچه علم امروز میگوید آنرا به همان ترجه کنیم و اگر علم پیشرفت کرد ترجمه خود را تغییر دهیم!!!!!)

پس چه باید بکنیم. چه بخواهیم یا نخواهیم باید برویم و به زور می برنمان. چون از اول هم برای ماندن در این دنیا خلق نشده بودیم.

چه کنیم که در آن جهان از زیان کاران نباشم.

فقط یک راه وجود دارد.

و آن این است که به دنبال علمی برویم که به طور کامل ما را با حساب کتاب آن جهان جدید آشنا کند.

حال این سوال پیش می آید که چگونه این علم را بیابیم ؟ ما که توانایی رفتن به آن دنیا را نداریم که در مورد آن تحقیق کنیم و آنها هم که مردند و به آنجا رفتند توان بازگشتن ندارند که به ما خبر بدهند.

و از طرفی عمرمان هم خیلی کوتاه است و از طرفی فقط یکبار در اختیارمان است و به سرعت هم می گذرد و اگر بخواهیم خودمان بنشینیم و فکر کنیم و قوانینی وضع کنیم و طبق آن عمل کنیم ، فقط فرصت ها را از دست داده ایم ،چون هیچ ارتباطی با آن دنیا نداریم در نتیجه نمی توانیم بفهمیم که آیا کارمان درست است یا غلط و آن زمان هم که بمیریم و به آنجا برویم و بفهمیم که کارمان اشتباه بوده ،در آن زمان دیگر کاری از دستمان بر نمی آید.

پس چه باید بکنیم ؟ چه کنیم که از زیان کاران نشویم.

باید حساب و کتاب مربوط به آن دنیا را از کسی که می داند یاد بگیریم.

باید به سراغ خدا که آنجا را آفریده برویم و از او یاد بگیریم که چه باید بکنیم که زیان کار نشویم.

چون خدا ارحم الراحمین است خودش از قبل پیامبران را برای ما فرستاد.

پیامبر زمان ما حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم است.

پس چاره ای نداریم جز اینکه به سراغ دین اسلام برویم.

چاره ای جز آموختن علم دین اسلام نداریم.

چاره ای جز این نداریم که علم دین اسلام را یاد بگیریم وطبق قوانین آن زندگی کنیم که در سرای دیگر به مشکل بر نخوریم.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) قرآن را آوردند و تفسیر آنرا به امام علی علیه السلام آموختند امام علی علیه السلام آنرا به امام حسن و حسین علیه السلام آموختند و به همین تربیت هر امام به امام بعد خود آموخت، منظور اینکه سخنان ائمه علیهم السلام همان سخنان پیامبر (ص) است که عمل به این سخنان موجب نجات انسان ها میشود.

متاسفانه در جامعه بعضی افراد به کلی علم دین را کنار گذاشته اند و آنرا به عنوان علم به حساب نمی آورند و فقط به علوم دنیایی توجه دارند و فکر می کنند اینگونه رستگار خواهند شد.

این افراد باید بدانند آموختن علم دین به نفعشان است زیرا علم دین به علوم دنیایی جهت می دهد و دستور میدهد که اینگونه از علوم مادی و امکانات این دنیا استفاده کن که در جهان دیگر به آن ارزش داده شود و موجب رستگاریتان شود.چند روایت

1- نقل شده که امام علی علیه السلام پنج سال در کوفه هر شب هنگامی که مردم به خوابگاه خود می رفتد صدای نازنینش بلند میشد به حدی که صدای آن حضرت را تمام اهل مسجد و کسانی که در همسایه مسجد بودند می شنیدند که می فرمود :(تَجَهَّزوا رَحِمَکُمُ اللهُ فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل ...) یعنی آماده شوید و اسباب سفر خود را مهیا کنید ، خدا شما را رحمت کند ، همانا منادی مرگ ندای الرحیل(کوچ کردن) در میان شما در داده.

اعتماد و علاقه خویش را نسبت به ماندن در دنیا کم کنید و با توشه اى مناسب و پسندیده که در اختیار دارید، از دنیا به آخرت منتقل شوید! پس بى گمان در برابر شما گردنه اى است که بالا رفتن از آن دشوار است و در راهتان منزل هایى است ترس آور و هولناک که انسان از وارد شدن و توقف در آن ها ناگزیر است.

پس بدانید که نگریستن مرگ به گوشه چشم به طرف شما نزدیک است ، گویى شما در چنگال هاى آن هستید که به راستى آن چنگال ها به تنتان فرو رفته است و به تحقیق در مرگ ، سختى هاى طاقت فرسا و دشوارى هایى که از آن بیمناک و در حذر هستید، شما را فرا گرفته است . پس علاقه و وابستگى هاى خود را از دنیا قطع کنید و توشه تقوى را پشتیبان خود قرار دهید و از آن یارى جویید.

نهج البلاغه فیض الاسلام ص 655

2-نقل شده که امام حسن علیه السلام در موقع ارتحال خود که (جُنادَة ابن ابی امیه) را موعظه فرمود اول چیزی که به او فرمود این بود:(إِستَعِدَّ لِسفرکَ و حَصِّل زادَکَ قبلَ حلولِ أَجلک) یعنی مهیای سفر آخرت شو و توشه آن سفر را پیش از رسیدن اجل تحصیل نما بلکه چون سفر آخرت سفری است بعید و هولناک و منزل های سخت و عقبات شدید و جاهای دشوار دارد محتاج است به زاد و توشه بسیار که باید آنی از آن غفلت ننمود و شب و روز در فکر آن بود. (بحارالانوار ج 44 ص 139)

3-از حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) نقل شده :

کتاب الهی فرا روی شماست،امور مربوط به او ظاهر و احکامش فروزان و نشانه هایش خیره کننده و ـ فرامین ـ بازدارنده اش آشکار و دستورهایش واضح است

4-از حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) نقل شده:

بارالها! دینم را که ملاک و محور کارهای من ، و دنیایم را که خانه تلاش ومعاش من ، وآخرتم را که سرانجام من به سوی آن است ، اصلاح فرما ، و زندگیم را وسیله برکت و خیر ، و مرگم را وسیله رهایی و راحتی از هر شرّ و بدی قرار ده.

آیاتی از قرآن

 

آیا به زندگی دنیا به جای آخرت راضی شده‌اید؟! با اینکه متاع زندگی دنیا، در برابر آخرت، جز اندکی نیست! (سوره مبارکه توبه آیه 38)

 

ولی آنها [= کافران‌] به زندگی دنیا، شاد (و خوشحال) شدند؛ در حالی که زندگی دنیا در برابر آخرت، متاع ناچیزی است! (سوره مبارکه رعد: ۲۶)

 به آنها بگو: «سرمایه زندگی دنیا، ناچیز است! و سرای آخرت، برای کسی که پرهیزگار باشد، بهتر است!و به اندازه رشته شکافِ هسته خرمایی، به شما ستم نخواهد شد! (سوره مبارکه نساء: ۷۷)

 

 

(سوره مبارکه زخرف)

اگر (تمکّن کفّار از مواهب مادی) سبب نمی‌شد که همه مردم امت واحد (گمراهی) شوند، ما برای کسانی که به (خداوند) رحمان کافر می‌شدند خانه‌هایی قرار می‌دادیم با سقفهایی از نقره و نردبانهایی که از آن بالا روند،﴿٣٣﴾

و برای خانه‌هایشان درها و تختهایی (زیبا و نقره‌ای) قرار می‌دادیم که بر آن تکیه کنند؛

﴿٣۴﴾

و انواع زیورها؛ ولی تمام اینها بهره زندگی دنیاست، و آخرت نزد پروردگارت از آن پرهیزگاران است! ﴿٣۵

 

دین در نزد خدا، اسلام (و تسلیم بودن در برابر حق) است. و کسانی که کتاب آسمانی به آنان داده شد، اختلافی (در آن) ایجاد نکردند، مگر بعد از آگاهی و علم، آن هم به خاطر ظلم و ستم در میان خود؛ و هر کس به آیات خدا کفر ورزد، (خدا به حساب او می‌رسد؛ زیرا) خداوند، سریع الحساب است.(سوره مبارکه آل‌عمران آیه 19)

  نظرات ()
کلمات کلیدی وبلاگ علم (۱۳) دین (۱۱) بدحجاب (۱۱) عالم (٩) ظلم (٧) خدا (٧) آمریکا (٦) امر به معروف و نهی از منکر (٦) معصومین علیهم السلام (٦) دوست و دشمن خدا (٥) ریش (٥) هدف خلقت (٥) شیطان (٥) دانشگاه (٥) عشق (٤) دنیا (۳) شاه (۳) شیعه (۳) کافر (۳) ظهور (۳) غیبت (۳) حماقت (۳) یک جمله معروف (۳) تارنگار (وبلاگ) (٢) به ضرر گوینده اش (٢) توبه (٢) تهمت (٢) روحانی (٢) عبادت (٢) زیبایی (٢) گناه (٢) سوءظن (٢) مال حرام (٢) مهاجرت (٢) رفیق (٢) کربلا (٢) آدم (٢) پیشرفت (٢) نفس (٢) انقلاب (٢) ازدواج (٢) قرآن (۱) صبر (۱) دعا (۱) ایمان (۱) اسرائیل (۱) توکل (۱) شهادت (۱) تربیت (۱) فرهنگ (۱) اسلام (۱) استاد (۱) درد (۱) عزاداری (۱) روزی (۱) اعتماد به نفس (۱) بهشت (۱) سخنرانی (۱) شهوت (۱) زهد (۱) خیانت (۱) عذاب (۱) حالات (۱) بیانات رهبر (۱) سن تکلیف (۱) سوال مهم (۱) پرحرفی (۱) کرسی آزاد اندیشی (۱) اختلاط زن و مرد (۱) آزاده گی (۱) زشتی (۱) مجتهد (۱) انحراف (۱) علما (۱) برهنگی (۱) قضاوت (۱) پیامبران (۱) دشمن (۱) بندگی (۱) آزمایش (۱) آبرو (۱) آخرت (۱) تعصب (۱) اسارت (۱) ایستادگی (۱) تقوا (۱) جبر یا اختیار (۱) غرور ابلیس (۱) صحبت با حیوانات (۱) پاسخ به نظر (۱) سرگرم کردن مردم (۱)
مطالب اخیر سخننان آیت الله دستغیب (ره) در مورد علم واقعی و اهمیت فراگیری آن در ماه رمضان اگر کسی به مستحبات عمل نکرد بی دین نیست! تفسیر حدیث النظافة من الایمان ریش گذاشتن سنت حضرت ابراهیم (سلام خدا بر او) است آیا در زمان شاه مردم دیندارتر بودند؟ از دشمنان امام حسین (ع) (رضا شاه و پسرش) حمایت نکنید دانشمندان غربی همگی جیره خوار اهل بیت علیهم السلام هستند داستان قرآن کوچک نیمه سوخته(در مورد زنانی که بد حجاب میشوند) عقب افتادن ازدواج زنان ایراداتی به نظام دانشگاهی جهان