بسم الله الرحمن الرحیم


پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ الفب
آرشیو وبلاگ
      درد


یا الله یا محمد یا امام علي یا حضرت فاطمه یا امام حسن یا امام حسين يا امام سجاد یا امام محمد باقر یا امام جعفر صادق یا امام موسي کاظم یا امام رضا یا امام محمد تقي یا امام علي النقي یا امام حسن عسکري یا صاحب الزمان (عليهم السلام)
اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم
یکی از بدترین کسانی که ریش می تراشند نویسنده: الفب - جمعه ۸ آذر ۱۳٩٢

در ابتدا جا دارد از تمام اساتیدی که در بین این همه انسان بی ریش زندگی می کنند ولی برای قوانین الهی و دین ارزش قائلند و ریش می گذارند تشکر و قدر دانی کنم.

و اما بعد

(لحن تندم برای ریش تراشانی است که میدانند ریش تراشی حرام است)

یکی از بدترین کسانی که ریش می تراشند معلمان و اساتید دانشگاه ها هستند ، که به بعضی شان دانشمند نیز گفته میشود که در آن صورت بدتر هم میشود.

ریش تراشی حرام است(بعضی ها خیال می کنند فقط تیغ زدن حرام است ،در صورتی که در حکم آمده که ریش تراشی حرام است یعنی ریش تراشی  با هر وسیله ای که  ریش را از بین ببرد حرام است) و قبل از این افراد در جامعه عالم و دانشمند  شخصیتی که خود را ملزم به ریش گذاشتن می دانستند به حساب می آمد و  این افراد با ریش زدنشان خواسته یا ناخواسته در مقابل علمای دین قرار گرفته اند ، به این صورت که علمای دین می گویند حرام است و آنها بی توجهند(و در اینجا به غیر از ریش منظور دیگری ندارم).

به نظر من به خاطر آنان است که در جامعه اکثر دانشجویان دانشگاهی به پیروی از آنها الزامی به ریش گذاشتن نمی بینند و  وضعی را به وجود آورده اند که اکثر افراد  جامعه ، شخصی باسواد دانشگاهی را شخصیتی  بدون ریش فرض می کنند.به نظر شما دلیلش آن اساتیدی که دم از مسئولیت پذیری می زند و آن دانشمندانی که در دنیای مادی مشهور خاص و عام اند، و ریش میتراشند نمی تواند باشد؟ به نظر شما آن استادی که به فکر دانشجو جهت می دهد نمی تواند او را به ریش گذاشتن تشویق کند؟

به نظر شما جای خدا و دستوراتش در دانشکده های علوم مادی کجاست؟ اصلا سخنی از خدا به میان می آید؟ به نظر شما اگر اساتید دانشگاه هم مانند اساتید حوزه ،به دانشجو می آموختند که  هر کاری را طبق رضایت خدا و بگونه ای که خدا بپسندد  انجام دهید،الان وضع دانشجویان اینگونه میشد؟( اگر جواب مثبت است) یعنی اینقدر شما جوانان را سنگدل فرض کرده اید که با اینکه می بیند همه ی اساتید دم از خدا و عمل به دستوراتش می زنند ، ولی باز هم دلش نرم نمیشود.

جوان برای شکل گرفتن نیاز به الگو دارد ، استاد الگوی جوان است ، تاثیر بعضی اساتید مخصوصا اگر دانشمند هم باشد از پدر و مادر هم بیشتر است.

این ریش تراشان وضعی را به وجود آورده اند  که اکثرا در جامعه ریش را فقط برای حوزوی ها میدانند یعنی اگر حوزوی هستی ریش بگذار . واضح تر بگویم در جامعه اگر نام دانشمندی را بیاوریم  و بگوییم که او دانشگاهی است اولین تصویری که در ذهن اکثر افراد نقش می بندد فردی بدون ریش است یعنی دانشمندان بدون ریش ، چهره ی بدون ریش را به چهره ای مثبت تبدیل کرده اند.

هر کس درمیان مسلمان آشکارا گناه و کار حرامی انجام می دهد باید منفور مسلمانان باشد. این افراد چون زیر سایه علم و شغل شریف معلمی هستند و ریش می تراشند ، قبح این کار را در جامعه از بین می برند بطوری که دیگر اکثر مردم ریش تراش را جزو گناهکاران نمی دانند چه به برسد به اینکه از او نفرت هم داشته باشند. اصلا در جامعه ریش تراش نه تنها منفور نیست بلکه اغلب انسانی باسواد و با فضل و کمالات هم به حساب می آیند .

دانشمندان دانشگاهی که ریش می تراشند وضعی را به وجود آورده اند که اگر به بعضی جوانان بگویی ریشت را نزن ، او در جواب می گوید که : فلان دانشمند با آن سوادش ریش میتراشد اگر بد بود او هم نمی زد. یا اینکه می گوید : برو بابا ریش برا شیخاست !

خودتان انصافا قضاوت کنید برای کسی در مدرسه و در دانشگاه ، سن رشدش را با معلمان و اساتید بدون ریش گذرانده ، اصلا ریش گذاشتن اهمیت دارد؟اصلا به فکر ریش گذاشتن می افتد؟ با طرز فکری به او القا که ریش برا شیخاست و اینکه بعضا به خاطر زحمت بعضی از همین معلم و اساتید ، که شخصیت شیخ را در جامعه کم رنگ کرده اند ، اصلا رویش میشود که ریش بگذارد؟

سوره ی مبارکه مائده آیه 2 (ابتدای آیه)

ای کسانی که ایمان آورده اید شعائر الهی (و مراسم حج را محترم بشمارید و مخالفت با حدود الهی ) را حلال ندانید.

(و یکی از این حدود الهی ریش تراشی است)

(انتهای آیه)

و در نیکوکارى و پرهیزگارى با یکدیگر همکارى کنید و در گناه و تعدى دستیار هم نشوید و از خدا پروا کنید که خدا سخت ‏کیفر است .

(واقعا اینقدر خدا برای شما بی ارزش است که دوست ندارید به ترویج اجرای همه ی احکامش کمک  کنید )

اگر کسی ادعای مسلمانی دارد باید ظاهرش هم طبق دستورات دین باشد.به نظر شما این نوعی دورویی نیست برای کسی که می گوید من مسلمانم! ولی خود را به شکل کفار در می آورد.

و در نهایت یکی دیگر از واجبات دین امر به معروف و نهی از منکر است و طبق این دستور دین همه وظیفه دارند کسانی که ریش نمی گذارند را امر و نهی کنند.

  نظرات ()
کلمات کلیدی وبلاگ علم (۱۳) دین (۱۱) بدحجاب (۱۱) عالم (٩) ظلم (٧) خدا (٧) آمریکا (٦) امر به معروف و نهی از منکر (٦) معصومین علیهم السلام (٦) دوست و دشمن خدا (٥) هدف خلقت (٥) شیطان (٥) دانشگاه (٥) عشق (٤) دنیا (۳) شاه (۳) شیعه (۳) کافر (۳) ظهور (۳) غیبت (۳) ریش (۳) گناه (۳) حماقت (۳) یک جمله معروف (۳) تارنگار (وبلاگ) (٢) به ضرر گوینده اش (٢) توبه (٢) تهمت (٢) روحانی (٢) عبادت (٢) زیبایی (٢) سوءظن (٢) مال حرام (٢) مهاجرت (٢) رفیق (٢) کربلا (٢) آدم (٢) پیشرفت (٢) نفس (٢) انقلاب (٢) ازدواج (٢) قرآن (۱) صبر (۱) دعا (۱) ایمان (۱) اسرائیل (۱) توکل (۱) شهادت (۱) تربیت (۱) فرهنگ (۱) اسلام (۱) استاد (۱) درد (۱) عزاداری (۱) روزی (۱) اعتماد به نفس (۱) بهشت (۱) سخنرانی (۱) شهوت (۱) زهد (۱) خیانت (۱) عذاب (۱) حالات (۱) بیانات رهبر (۱) سن تکلیف (۱) جایز الخطا (۱) سوال مهم (۱) پرحرفی (۱) مستحبات (۱) کرسی آزاد اندیشی (۱) اختلاط زن و مرد (۱) آزاده گی (۱) زشتی (۱) مجتهد (۱) انحراف (۱) علما (۱) برهنگی (۱) بندگی (۱) آزمایش (۱) آبرو (۱) قضاوت (۱) پیامبران (۱) دشمن (۱) آخرت (۱) تعصب (۱) اسارت (۱) ایستادگی (۱) تقوا (۱) جبر یا اختیار (۱) غرور ابلیس (۱) صحبت با حیوانات (۱) سرگرم کردن مردم (۱)
مطالب اخیر سخننان آیت الله دستغیب (ره) در مورد علم واقعی و اهمیت فراگیری آن در ماه رمضان اگر کسی به مستحبات عمل نکرد بی دین نیست! تفسیر حدیث النظافة من الایمان طبق روایات ریش گذاشتن سنت حضرت ابراهیم (سلام خدا بر او) است آیا در زمان شاه مردم دیندارتر بودند؟ از دشمنان امام حسین (ع) (رضا شاه و پسرش) حمایت نکنید دانشمندان غربی همگی جیره خوار اهل بیت علیهم السلام هستند داستان قرآن کوچک نیمه سوخته(در مورد زنانی که بد حجاب میشوند) عقب افتادن ازدواج برخی زنان ایراداتی به نظام دانشگاهی جهان