کاربردی ترین علم

در این دنیا هر چه جمع کنید مثل ثروت و املاک و علم بعد از مرگ آنها را از دست میدهید و آنها را از شما می گیرند (البته بعضی ها قبل مرگ علم را از دست می دهند مثلا آلزایمر میگیرند یا سکته ی مغذی می کنند)

اگر می خواهید این علم بعد از مرگ تبدیل به اعمال خوب شود طبق قرآن از آن استفاده کنید.و اگر از علم بر خلاف قرآن استفاده کنید نتیجه اش عذاب است.

در نتیجه کاربردی ترین علم علوم مربوط به قرآن است که به اعمال ما جهت می دهد که عمل خوبی باشد.

طبق آیه ی 72 سوره مبارکه ی احزاب ما با اختیار خود  تعهّد، تکلیف، و ولایت الهیّه  را پذیرفتیم.

"ما امانت (تعهّد، تکلیف، و ولایت الهیّه) را بر آسمانها و زمین و کوه‌ها عرضه داشتیم، آنها از حمل آن سر برتافتند، و از آن هراسیدند؛ امّا انسان آن را بر دوش کشید؛ او بسیار ظالم و جاهل بود، (چون قدر این مقام عظیم را نشناخت و به خود ستم کرد) "

خداوند این جهان را دار آزمایش آفرید. برای آنکه بندگان را آزمایش کند برخی اعمال را حرام قرار داد و برخی را حلال . و برای اینکه بندگان بعدا نگویند خدایا ما حلال و حرام را نمی دانستیم پیامبر فرستاد . پیامبر ما قرآن را برایمان آورد که حلال و حرام را بشناسیم. هر کس به آن عمل کند رستگار است و هر کس عمل نکند رستگار نیست.و برای رستگاران بهشت را آفرید و دوزخ را برای کسانی که رستگار نشدند آفرید.

مثلا خداوند عدل را آفرید و اینکه عدالت در دنیا چگونه تحقق پیدا می کند را به وسیله ی  پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و قرآن به ما آموخت .هر کس به سمت عدل برود عادل میشود و هر کس از عدل دور شود ظالم میشود. و عادل بودن را حلال قرار داد و دوری از عدل و ظلم را حرام قرار داد.

پس به وسیله ی علوم قرآنی معلوم میشود تحقق عدل چگونه است.

برخی می گویند دانشمندان در تلاشند که شیوه ی تحقق عدل را پیدا کنند.پس دیگر به علوم قرآنی نیاز نیست.

 تا کی باید منتظر این دانشمندان شد.آیا به فکر سرنوشت کسانی که در این مدت عمرشان تمام میشود نیستید.(لابد میگویید تا وقتی که دانشمندان به نتیجه برسند مردم به قرآن عمل کنند و سپس به سخن دانشمندان!)

و بعد از اینکه این دانشمندان به نتایجی دست یافتند چگونه می خواهید به درستی اش یقین پیدا کنید .لابد می خواهید بگویید صبر می کنیم تا نتیجه اش را ببینیم.اگر عمرتان تمام شد چگونه می خواهید اعمالتان راجبران کنید. اصلا مگر میشود به سخنان دانشمندانی که مدام در شک و تردیدند و مدام در حال آزمایش برای اصلاح گفته هایشان هستند یقین آورد.

سوره مبارکه ی روم

روی خود را بسوی آیین مستقیم و پایدار بدار، پیش از آنکه روزی فرا رسد که هیچ کس نمی‌تواند آن را از خدا بازگرداند؛ در آن روز مردم به گروه‌هایی تقسیم می‌شوند(43)

هر کس کافر شود، کفرش بر زیان خود اوست؛ و آنها که کار شایسته انجام دهند، به سود خودشان آماده می‌سازند. (44)

سوره مبارکه ی بینه

و به آنها دستوری داده نشده بود جز اینکه خدا را بپرستند در حالی که دین خود را برای او خالص کنند و از شرک به توحید بازگردند، نماز را برپا دارند و زکات را بپردازند؛ و این است آیین مستقیم و پایدار﴿5﴾

 

سوره مبارکه ی قصص

آنچه به شما داده شده، متاع زندگی دنیا و زینت آن است؛ و آنچه نزد خداست بهتر و پایدارتر است؛ آیا اندیشه نمی‌کنید؟(60)

سوره مبارکه ی زمر

آیا ندیدی که خداوند از آسمان آبی فرستاد و آن را بصورت چشمه‌هایی در زمین وارد نمود، سپس با آن زراعتی را خارج می‌سازد که رنگهای مختلف دارد؛ بعد آن گیاه خشک می‌شود، بگونه‌ای که آن را زرد و بی‌روح می‌بینی؛ سپس آن را در هم می‌شکند و خرد می‌کند؛ در این مثال تذکّری است برای خردمندان (از ناپایداری دنیا)(21)

از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت شده که فرمودند:

علم را بگیرید پیش از آنکه تمام شود. عرض شد چگونه علم تمام شود حال آنکه کتاب خدا نزد ما است؟ حضرت غضبناک شد و فرمود :مادرتان به عزایتان بنشیند آیا تورات و انجیل نزد بنی اسرائیل نبود و هیچ بهره ای نبردند همانا رفتن علم به رفتن حاملان علم است(و سه مرتبه این جمله را تکرار فرمود.)

الملاحم و فتن ص 105

بر هر مسلمان واجب است هر روز مقداری قرآن بخواند.

سوره ی مبارکه مزمل آیه 20

فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ

پس به اندازه‌ای که برای شما ممکن است از قرآن تلاوت کنید

/ 0 نظر / 50 بازدید