یکی از بدترین کسانی که ریش می تراشند

در ابتدا جا دارد از تمام اساتیدی که در بین این همه انسان بی ریش زندگی می کنند ولی برای قوانین الهی و دین ارزش قائلند و ریش می گذارند تشکر و قدر دانی کنم.

و اما بعد

(لحن تندم برای ریش تراشانی است که میدانند ریش تراشی حرام است)

یکی از بدترین کسانی که ریش می تراشند معلمان و اساتید دانشگاه ها هستند ، که به بعضی شان دانشمند نیز گفته میشود که در آن صورت بدتر هم میشود.

ریش تراشی حرام است(بعضی ها خیال می کنند فقط تیغ زدن حرام است ،در صورتی که در حکم آمده که ریش تراشی حرام است یعنی ریش تراشی  با هر وسیله ای که  ریش را از بین ببرد حرام است) و قبل از این افراد در جامعه عالم و دانشمند  شخصیتی که خود را ملزم به ریش گذاشتن می دانستند به حساب می آمد و  این افراد با ریش زدنشان خواسته یا ناخواسته در مقابل علمای دین قرار گرفته اند ، به این صورت که علمای دین می گویند حرام است و آنها بی توجهند(و در اینجا به غیر از ریش منظور دیگری ندارم).

به نظر من به خاطر آنان است که در جامعه اکثر دانشجویان دانشگاهی به پیروی از آنها الزامی به ریش گذاشتن نمی بینند و  وضعی را به وجود آورده اند که اکثر افراد  جامعه ، شخصی باسواد دانشگاهی را شخصیتی  بدون ریش فرض می کنند.به نظر شما دلیلش آن اساتیدی که دم از مسئولیت پذیری می زند و آن دانشمندانی که در دنیای مادی مشهور خاص و عام اند، و ریش میتراشند نمی تواند باشد؟ به نظر شما آن استادی که به فکر دانشجو جهت می دهد نمی تواند او را به ریش گذاشتن تشویق کند؟

به نظر شما جای خدا و دستوراتش در دانشکده های علوم مادی کجاست؟ اصلا سخنی از خدا به میان می آید؟ به نظر شما اگر اساتید دانشگاه هم مانند اساتید حوزه ،به دانشجو می آموختند که  هر کاری را طبق رضایت خدا و بگونه ای که خدا بپسندد  انجام دهید،الان وضع دانشجویان اینگونه میشد؟( اگر جواب مثبت است) یعنی اینقدر شما جوانان را سنگدل فرض کرده اید که با اینکه می بیند همه ی اساتید دم از خدا و عمل به دستوراتش می زنند ، ولی باز هم دلش نرم نمیشود.

جوان برای شکل گرفتن نیاز به الگو دارد ، استاد الگوی جوان است ، تاثیر بعضی اساتید مخصوصا اگر دانشمند هم باشد از پدر و مادر هم بیشتر است.

این ریش تراشان وضعی را به وجود آورده اند  که اکثرا در جامعه ریش را فقط برای حوزوی ها میدانند یعنی اگر حوزوی هستی ریش بگذار . واضح تر بگویم در جامعه اگر نام دانشمندی را بیاوریم  و بگوییم که او دانشگاهی است اولین تصویری که در ذهن اکثر افراد نقش می بندد فردی بدون ریش است یعنی دانشمندان بدون ریش ، چهره ی بدون ریش را به چهره ای مثبت تبدیل کرده اند.

هر کس درمیان مسلمان آشکارا گناه و کار حرامی انجام می دهد باید منفور مسلمانان باشد. این افراد چون زیر سایه علم و شغل شریف معلمی هستند و ریش می تراشند ، قبح این کار را در جامعه از بین می برند بطوری که دیگر اکثر مردم ریش تراش را جزو گناهکاران نمی دانند چه به برسد به اینکه از او نفرت هم داشته باشند. اصلا در جامعه ریش تراش نه تنها منفور نیست بلکه اغلب انسانی باسواد و با فضل و کمالات هم به حساب می آیند .

دانشمندان دانشگاهی که ریش می تراشند وضعی را به وجود آورده اند که اگر به بعضی جوانان بگویی ریشت را نزن ، او در جواب می گوید که : فلان دانشمند با آن سوادش ریش میتراشد اگر بد بود او هم نمی زد. یا اینکه می گوید : برو بابا ریش برا شیخاست !

خودتان انصافا قضاوت کنید برای کسی در مدرسه و در دانشگاه ، سن رشدش را با معلمان و اساتید بدون ریش گذرانده ، اصلا ریش گذاشتن اهمیت دارد؟اصلا به فکر ریش گذاشتن می افتد؟ با طرز فکری به او القا که ریش برا شیخاست و اینکه بعضا به خاطر زحمت بعضی از همین معلم و اساتید ، که شخصیت شیخ را در جامعه کم رنگ کرده اند ، اصلا رویش میشود که ریش بگذارد؟

سوره ی مبارکه مائده آیه 2 (ابتدای آیه)

ای کسانی که ایمان آورده اید شعائر الهی (و مراسم حج را محترم بشمارید و مخالفت با حدود الهی ) را حلال ندانید.

(و یکی از این حدود الهی ریش تراشی است)

(انتهای آیه)

و در نیکوکارى و پرهیزگارى با یکدیگر همکارى کنید و در گناه و تعدى دستیار هم نشوید و از خدا پروا کنید که خدا سخت ‏کیفر است .

(واقعا اینقدر خدا برای شما بی ارزش است که دوست ندارید به ترویج اجرای همه ی احکامش کمک  کنید )

اگر کسی ادعای مسلمانی دارد باید ظاهرش هم طبق دستورات دین باشد.به نظر شما این نوعی دورویی نیست برای کسی که می گوید من مسلمانم! ولی خود را به شکل کفار در می آورد.

و در نهایت یکی دیگر از واجبات دین امر به معروف و نهی از منکر است و طبق این دستور دین همه وظیفه دارند کسانی که ریش نمی گذارند را امر و نهی کنند.

/ 2 نظر / 30 بازدید
سپهر

به ریش نیست اقاجون بی ریشه است,یعنی الان مشکل جامعه ی ما به همین ریش و ریش تراشیه,ریش مهم تره یا دزدی,ریش مهم تره یا فقر,ریش مهم تره یا شعور,ریش مهم تره یا فرهنگ,ریش مهم تره یا...,اخه واقعا این قدر وقت گذاشتی واسه این چرندیات,واقعا برای شما و امثال شما متاسفم با این سطح فکر بچگانتون

سپهر

لطفا این خرافات ها رو از سرتان خارج کنید و با دید واقعی به زندگی نگاه کنید,با دین یا بدون دین انسان های خوب کار های خوب انجام میدهند و انسان های بد کار های بد,کاش شما به جای این مسائل پیش پا افتاده و کم ارزش به انسانیت مردم میپرداختید که روز به روز کم رنگ تر میشود و این مسئله از دین و احکام دین بسی مهم تر است,کار از ریش و ریش تراشی و گفتن روایات و احکام گذشته است لطفا وقت خود را با این مسائل تلف نکنید و کمی واقع گرایانه به اطرافتان نگاه کنید و در پی راه حلی منطقی و به دور از تعصب باشید...