سخنانی تاثیر گذار از آیت الله بهجت(ره)

از کتاب جرعه وصال(چاپ 10 سال 1389)

صحفه 53 --- خدا کند که مادیات برای ما وسیله باشند بگونه ای که وقتی امور دنیویه به ما اقبال کردند سبب اقبال ما به امور معنوی و آخرت گردند.

ص95--- کسی که طالب جمال برتر و بالا تر است به پایین تر بی اعتنا است.

ص 95--- خدا کند علوم و معارف ما مثل نهری که به دریا متصل است یک نحو ارتباط ولو به صورت یک نخ باریک با منبع و سرچشمه اتصال داشته باشد و گرنه یک حوض پر آب هم بدون ارتباط و اتصال با سرچشمه فایده و دوام و تازگی ندارد.

ص 98--- گاهی از بعضی انسان ها کارهای بسیار سخت و دشواری انجام می گیرد که دیگران از انجام مثل آن عاجزند ولی فایده مهمی برای همنوع خود ندارند.

ص 99--- اختلاف بشر در علم و جهل آنهاست و ارزش و قدر انسان هم به علم است نه به مال.

ص105---هر که عمل کرد به معلومات خودش خداوند مجهولات او را معلوم می فرماید

ص106 --- نماز شب مفتاح توفیقات است(کلید موفقیت هاست)

ص 107--- اگر سلاطین عالم می دانستند که انسان ممکن است در حال عبادت1 چه لذت هایی را ببرد هیچگاه دنبال این مسائل مادی نمی رفتند.

ص110 --- وقتی روح انسان به عالم دیگر رفت می فهمد این همه تشریفات در دنیا لازم نبود.

ص112--- اگر بالغیر بودن را فهمیدیم (یعنی همه چیز از خداست) اقبال است و در این حال هر چه از او بخواهی می شود و خدا به او خطاب می کند الی الملک الحی القیوم (به بنده ام که پادشاه زنده و پا برجاست ) زیرا بنده وقتی رو به آن طرف می کند ازل و ابد را به هم پیوند می دهد و وقتی رو به این طرف می کند پشت پای خود را هم نمی بیند2.

ص115---  وَلَوْ أَنَّ قُرْآنًا سُیِّرَتْ بِهِ الْجِبَالُ أَوْ قُطِّعَتْ بِهِ الْأَرْضُ أَوْ کُلِّمَ بِهِ الْمَوْتَىٰ (سوره مبارکه رعد 31)" و اگر قرآنی وجود داشت که به واسطه آن کوه ها سیر شود، یا زمین پیموده و یا شکافته شود، یا با مردگان سخن گفته شود..."

چه می گوید ؟ آیا امور مذکور در آیه شریفه فرض محال و غیر واقع است یا می خواهد بفرماید: اهلش با این قرآن همه این کارها را می توانند انجام دهند.

---------------

1- عبادت موجب کامل شدن و رسیدن به خداست

2- آیا چیز دیگری می تواند انسان را به این مقام برساند؟

/ 0 نظر / 21 بازدید